Ekonomické hodnocení
Hodnocení ekonomických zisků
U elektráren s relativně malým výkonem (roční výroba energie je nižší nebo srovnatelná s elektrickou energií potřebnou pro provoz objektu) je možné při prodeji energie uplatnit tzv. „zelený bonus“. Při odběru do domácí sítě a spotřebování vyrobené energie v objektu platí OTE Operátor trhu cenu ( 2,84 Kč/kWh), ovšem současně s tím dochází k úspoře stejného množství neodebrané energie, za kterou by bylo třeba zaplatit podle sjednaného tarifu cca 4,50 Kč/kWh. Profit investora je tedy dvojí. Za prvé za to, že za spotřebovanou solární elektřinu v domě obdrží částku 2,84 Kč/kWh, a současně uspoří za kWh, kterou by musel nakoupit ze sítě. Ekonomika malých systémů instalovaných na rodinné domy s dostatečnou vlastní spotřebou elektrické energie tak může být ještě výhodnější.
Co jinde nepíší a neříkají
- Ke každé vystavené faktuře je distribuční společností vyžadován i měsíční výkaz o výrobě z obnovitelných zdrojů - poradíme Vám
- Každého čtvrt roku je třeba podávat hlášení o vyrobené energii do ERU, referátu statistiky - poradíme Vám
- Jednou ročně (v prosinci) je třeba předat distribuční společnosti odhad výroby na další rok provozu - pomůžeme zpracovat
Další zisky
Dalším ziskem je prodej vyrobené energie obchodníkovi s el.energií. Doporučíme Vám obchodníka za 0,70 Kč/kWh. ČEZ vykupuje cca 0,06 Kč/kWh, průměr trhu je 0,37 Kč/kWh.
Vedle výše zmíněného zaručeného měsíčního příjmu se správně provedenou instalací fotovoltaické elektrárny získají také další výhody a jistoty. Investice je zcela pod dohledem investora, nejde o svěření svých peněz třetímu subjektu. Elektrárna pracuje plně automaticky bez nároků na speciální údržbu či náklady na zaměstnance. Provoz nevyžaduje další čas a starosti investora. Jedná se o ověřenou technologii s dlouhodobou funkcí. Vysoký výnos z investice je tedy zajištěn po stránce technické (životnost a funkce zařízení) i po stránce legislativní (vysoká jistota prodeje veškeré produkce garantovaná státem).