• Nejčastější otázky

Novinky

14.11.2017 | Provádění kontroly klimatizačních systémů Výsledkem je zpráva o kontrole klimatizačního systému podle vyhlášky č.193/2013 Sb.,o kontrole...
12.11.2021 | Dotační program Nová zelená úsporám (NZU) Dotační program Nová zelená úsporám (NZÚ) se zaměřuje se na podporu energeticky...
Úvodní stránka  »  Nejčastější otázky

Nejčastější otázky

1. Energetický průkaz - štítek budovy - pro koho nová povinnost platí?



Povinnost vystavit energetický průkaz se nyní týká vlastníků nemovitostí v těchto případech:


Při prodeji: 

Rodinného domu zapsaného na listu vlastnictví jako objekt k bydlení nad 50 m2
Komerční a administrativní budovy
Bytové jednotky nad 50 m2 (do roku 2016 lze nahradit předložením tří faktur za roční vyúčtování energií)

U pronájmu:

Objektu určeného k bydlení - ucelená část budovy (rozloha větší než 50 m2)
Komerční budovy, administrativní budovy (celé budovy, které se pronajímají jako např. obchodní prostory, kanceláře)
Administrativní budovy státní správy s plochou větší jak 500 m2 (od 1. 7. 2013)


Jaká rizika vás čekají za nesplnění povinnosti vystavit energetický průkaz k nemovitosti? 


Zákonné pokuty:
Jestliže vlastník bytové jednotky či objektu nedoloží energetický průkaz ke kupní smlouvě, vystavuje se nebezpečí pokuty výše uvedené ze zákona. 
Podle vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu však nebudou sankce do konce března 2013 uplatňovány
To ovšem nezbavuje vlastníka nemovitosti povinnosti předložit průkaz ke kupní smlouvě nebo smlouvě o pronájmu.


Jaké další problémy se týkají vystavování energetických průkazů?

Nový vlastník nemovitosti má právo žádat od původního vlastníka zpracování průkazu až tři roky zpětně ode dne, kdy byla uzavřena kupní smlouva. Pokud prodávající energetický průkaz k budově novému majiteli nepředá, vystavuje se riziku finanční pokuty a případných sporů o neúplnost kupní smlouvy. To kupní smlouvu napadnout například soudně.
Také u energetických průkazů je nezbytná kvalita a objektivita při tvorbě štítku. Jakékoli pokusy o dosažení lepších hodnot díky nekalým praktikám či díky spolupráci s pochybnou firmou se mohou snadno vymstít. Hrozí totiž riziko, že nový majitel nemovitosti bude kvalitu štítku zpochybňovat u soudu a prodej nemovitosti se snadno změní v noční můru.


Vlastním dům ale nebudu ho prodávat ani pronajímat. Musím si nechat průkaz energetické náročnosti vystavit?
 

Na takový případ se povinnost nevztahuje. Vystavení energetického štítku by bylo zbytečné.


Zdědil jsem dům

Zdědil jsem dům po prarodičích. Musím mu nechat vystavit energetický průkaz, když převod na moji osobu znamená změnu majitele? 

V zákoně se mluví pouze o vztahu prodávající a kupující. Při jiném způsobu nabytí nemovitosti průkaz energetické náročnosti není potřeba. Je především ochranou kupujícího, aby věděl, jakou spotřebu energie nemovitost má. U darů či dědictví nelze očekávat, že by měl nabyvatel možnost volby.


Rozvádíme se

Rozvádíme se. Byt zůstane po rozvodu mně. Budu si muset kvůli tomu také zajistit vystavení energetického průkazu? 

Průkaz energetické náročnosti není nutný ani v případě rozvodu, kdy se byt převádí na jednoho z manželů.


Společenství vlastníků

Jak postupovat v případě bytového domu se společenstvím vlastníků, pokud jeden či dva vlastníci chtějí byt pronajímat, ale ostatní nikoli? Ostatní se přitom nechtějí podílet na nákladech za vystavení energetického štítku. 

Při prodeji a pronájmu bytu existuje možnost nahradit energetický štítek fakturami za energie, a to za poslední tři roky. Nový kupující však může štítek vyžadovat, protože od ledna letošního roku je majitel budovy nebo společenství vlastníků povinen energetický průkaz zajistit při prodeji budovy nebo její ucelené části - tedy bytu. Pro pronájem bude tato povinnost Družstevní vlastnictví


Jak je to v případě bytu v družstevním vlastnictví? Potřebuji mít energetický průkaz, když ho prodávám? Jak mám postupovat??
 

Povinnost vlastnit energetický štítek platí při převodu nemovitosti. U družstevního bytu nejde o převod nemovitosti, ale o převod členských práv, a tudíž zde není nutné nechat si zpracovat průkaz energetické náročnosti. Od roku 2016 však půjde o pronájem ucelené části nemovitosti, všechny družstevní byty budou muset mít průkazy zpracované. Povinnost bude na majiteli domu, tedy na družstvu.


2. Jsme SVJ a chceme rekonstruovat náš dům. Oslovují nás stavební firmy a máme asi 6 nabídek , jakou firmu máme vybrat? Nabídkové ceny se pohybují od 3 do 5 mil. Kč. Můžete nám poradit???

Potřebujete zpracovat předvýrobní přípravu, tj. Projekt , VV, PENB. Každá z firem dostane stejné zadání, které je pro Váš dům nejvýhodnější. Poté můžete vybrat firmu podle ceny, záruky, doby výstavby a případných referencí.

Reference

Kde všude nám svěřili důvěru

Nejčastěji hledáte

Co by Vás mohlo zajímat
Název:
*
info
Adresa:
*
info
Město:
*
info
PSČ:
*
info
Kontaktní osoba:
*
info
E-mail:
*
info
Telefon:
*
info
Počet bytových jednotek:
*
info
Výběr do fondu oprav měsíčně:
info
tj Kč/m2:
info
Uvažujete o regeneraci?
 ANO       NE
info
Název:
*
info
Adresa:
*
info
Město:
*
info
PSČ:
*
info
Kontaktní osoba:
*
info
E-mail:
*
info
Telefon:
*
info
Počet bytových jednotek:
*
info
Výběr do fondu oprav měsíčně:
info
tj Kč/m2:
info
Uvažujete o regeneraci?
 ANO       NE
info
Naše společnost patří mezi pružné a dynamické firmy, poskytující svým obchodním partnerům komplexní služby v oblasti poradenství v oblasti regenerací panelových domů a v některých navazujících činnostech. Našim hlavním cílem je pomoci investorům usnadnit proces technické přípravy, financování, získání dotací a technický dohled objektu. Společnost PANEL ONLINE, s.r.o. vznikla po dlouhodobé spolupráci jejích zakladatelů s CERPADem. Tato spolupráce se datuje od roku 2003. Naši pracovníci působí po celé ČR.